Kuweta dla kota

kuweta dla kota - wybór

Koty to zwierzęta najczęściej domowe, które rzadko wychodzą na zewnątrz. Dla porównania psy wyprowadza się na spacery codziennie, dlatego mają możliwość swobodnego wybiegania się, a także załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych. Domowe koty niestety takiej możliwości nie mają, dlatego każdy odpowiedzialny właściciel powinien zapewnić im komfort i odpowiednie akcesoria. Do wielu artykułów, które niezbędne są dla kota, należą między innymi miski, zabawki, posłanie oraz oczywiście kuweta. Ta ostatnia jest niezbędne dla zachowania czystości w mieszkaniu lub domu, a także, żeby zapewnić mruczkowi odpowiedni komfort. W mnogości produktów przeznaczonych dla kotów znajduje się również wiele kuwet. Są różnego rodzaju, wielkości i kształtu, jak również głębokość. Nic dziwnego więc, że właściciele kotów bardzo często mają problem z doborem odpowiedniej kuwety dla swojego pupila.

Jaka powinna być odpowiednia kuweta?

W zależności od sklepu i ilości jego asortymentu możemy spotkać kuwety, które będą kwadratowe, owalne, prostokątne, a także trójkątne. Ponadto wybierając kuweta dla kota, możemy spotkać różne rodzaje – wersje odkryte, z zamykanym wejściem, z drzwiczkami lub bez. Bardzo łatwo pogubić się w ilości i rodzajach, dlatego przed wyborem kuwety warto przeczytać artykuły informacyjne. Odpowiednia toaleta na kota powinna charakteryzować się właściwą głębokością, a przede wszystkim wielkością. Dla kotów ma to niezwykłe znaczenie ze względu na to, że z natury są to bardzo czyste zwierzęta, które muszę mieć zapewnione odpowiednie warunki do codziennej higieny.  Wbrew pozorom kształt kuwety również ma znaczenie. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę wiek kota i jego możliwości. Aby również sobie zapewnić komfort, musimy zastanowić się, gdzie w mieszkaniu lub domu postawimy kocią toaletę. Takie przemyślenia pomogą w wyborze odpowiedniego kształtu.

jak wybrać kuwetę dla kota

Najczęstsze błędy przy wyborze kuwet

Do jednych z najczęstszych błędów przy wyborze kociej toalety należy niedostosowanie do wielkości. Każdy kot podczas załatwienia swoich codziennych potrzeb fizjologicznych potrzebuję miejsca. Z powodu zbyt małej kuwety zwierzak może odczuwać dyskomfort, co w efekcie może prowadzić do załatwiania swoich potrzeb poza wyznaczonym miejscem. Drugim z najczęstszych błędów przy wyborze kuwety jest jej forma. Nie każdy kot potrafi i lubi korzystać a z kuwety z drzwiczkami lub z przykryciem. Aby uniknąć tego błędu, należy zastanowić się, czy nasz kot lubi zamknięte przestrzenie i czy czuję się w nich komfortowo. Problemem bywają również drzwiczki, ponieważ niektóre koty nie potrafię ich obsługiwać. Często wtedy omijają swoją toaletę, a potrzeby higieniczne pozostawiają na naszych dywanach lub chodniczkach łazienkowych. Zasadniczo kształt kuwety nie ma większego znaczenia, dla kota liczy się ilość miejsca oraz głębokość. Kształt z powodzeniem możemy wybrać pod swoje potrzeby i miejsce. Kolejnym błędem właścicieli kotów przy organizowaniu miejsca higieny jest dobór właściwego żwirku. Powinien on spełniać oczekiwania kota, nie powodować skaleczenie łapek, a przede wszystkim pochłaniać zapach i wilgoć. Jedną z opcji jest żwirek silikonowy dla kota. Dobór żwirku to jednak temat na oddzielny artykuł.

Co jest jeszcze ważne przy kociej kuwety?

Każdy właściciel konta powinien pamiętać, że istnieje uniwersalna zasada dotycząca kociej toalety. Kuwety w domu powinno być tyle ile kotów i dodatkowo jedna sztuka. To kot ostatecznie decyduje, gdzie będzie załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne, dlatego powinniśmy dać mu możliwość wyboru, a w razie konieczności zmiany miejsca. I ostatnią niezwykle ważną sprawą jest regularne czyszczenie i mycie kociej kuwety. Kot, który nie będzie miał zapewnionych tych podstawowych warunków do życia w domu, z całą pewnością będzie pozostawiał nieczystości poza kuwetą. W skrajnych przypadkach oznajmi swoje niezadowolenie poprzez załatwianie potrzeb fizjologicznych na pościeli, dywanach lub w butach.