Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzątkiem domowym. Ze względu nieduże wymiary jest ciekawą opcją dla tych, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymogów, jeśli chodzi o jedzenia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej należy urozmaicać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem i niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego istotna jest wielkość spodu klatki. Dno klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać objętość większą, w szczególności jeśli planujemy trzymać w niej kilka zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, gdyż grozi to zaklinowaniem się świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie sprawdzają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą oraz wylatują poza klatkę. Alternatywą może być granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, jednak bywa znacznie twardawy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, z którymi łatwo utrzymać porządek w klatce, natomiast ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby umilić klatkę waszej świnki morskiej warto umieścić w niej niezbędne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka poczuje się bezpieczna, gdyż będzie miała norkę, gdzie może udać się na odpoczynek lub uspokoić się, kiedy na początku przyniesiemy ją do domu.

karma dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html